שלום בית

"כל זוג המתגרש המזבח מזיל עליו דמעה"(מלשון חז"ל).

אכן גירושין לעיתים קרובות הינו הליך כואב,פרידה ממי שליווה אותנו בחיינו כברת דרך מי שגידלנו עמו יחדיו את ילדינו ,וחווינו וחלקנו עמו פרק בחיינו ,היינו חוויה קשה ביותר .

אך לדאבון הלב הנתונים "היבשים" מצביעים על כך שכשליש מהנישאים, סופם להתגרש, חלק גדול בשנות הנישואין הראשונות.

לא כאן המקום להרחיב את היריעה בהסבר אודות היקף תופעה כואבת זו(הגם שיש הסברים לא מעטים לעניין).

מובן שבמציאות זו, המונח "שלום בית" נשמע כאופציה נעימה ויפה ,האפשרות להשלים ,לחזור לחיות ביחד,לאחות את השבר,ולהשיב את החיים ההרמוניים לבני הזוג.

בין היתר בשל כך בכל מקרה שזוג בא להתגרש בבית הדין הרבני, הגם שבידיו הסכם גירושין שאושר בבית המשפט לענייני משפחה ,הדיינים ישאלו את בני הזוג באם ניסו הליך של יעוץ נישואין ויוודאו שהזוג שלם בדעתו להתגרש ,בטרם יגרשם.

חרף זאת ,לדאבוני, עלי לציין כי המונח הכה יפה, "שלום בית" הופך יותר ויותר לאמירה חסרת כנות ואמינות ומטרתה אינה באמת לנסות ולשקם בכנות את חיי הנישואין ,אלא להשיג יתרונות בגירושין באמצעות "סחיטת" בן/בת הזוג החפץ/ה להתגרש.

כך לא אחת אני שומע במסדרונות בית הדין את האיש אומר לאישה, את רוצה גט ?תוותרי לי על סכומי מזונות,שלמי לי כספים ותרי לי על הבית וכיו"ב,כאשר בת הזוג אינה מסכימה ,האיש אומר לדיינים "רוצה אני בשלום בית" וכך מטרפד את הליך הגירושין.

המציאות ההפוכה נכונה גם היא, באמצעות טענות "שלום בית" ,האישה לעיתים קרובות "סוחטת",תנאים לא הוגנים מהאיש שרוצה להתגרש.

כיום בית הדין הרבני משתמש גם בעילת "שלום הבית" לעכב מכירת בית/דירת בני הזוג וכך מונע חלוקת רכוש,אף שניתן פסק דין למכירת הבית בבית המשפט למשפחה כי לשיטתם "בלי בית" אין "שלום בית."וכך פותח פתח נרחב לסחיטת תנאים לא הגונים מבן/       בת הזוג החפץ/חפצה להתגרש.

בית המשפט העליון מגבה אף הוא  עד כה את החלטות בית הדין הרבני לעניין זה.

בידי עורך הדין ישנם כלים להתמודד עם טענה זו כמו גם השיקולים מתי ליישמה.

אם זאת אני מנצל שורות אלו בכדי להביא עצה חיונית לקוראים אשר עניין זה משמעותי לגביהם,חשוב מאוד שאם בן/בת הזוג גומר אומר בדעתו להתגרש ,להבין היטב כי ניתן להתגרש במישור האזרחי ,"דה פקטו",להבטיח את זכויות המשמורת על הילדים ,מזונותיהם, חלוקת הרכוש והפרידה הפיזית מבן/בת הזוג ללא פנייה לבית הדין וללא גט אלא באישור הסכם גירושין בבית המשפט למשפחה לאחר הגשת תביעות מתאימות שם.

הגירושין בבית הדין הרבני הינם בכדי לאפשר נישואין לבן /בת זוג אחר/ת בלבד, ותו לא,לעיתים קרובות,ככל שתראו לבן /בת הזוג את הצורך העז לגירושין ינצל הוא /היא עובדה זו ולעיתם קרובות ינסה לסחוט "הטבות" בכדי לקבל "הסכמתו/ה"לגירושין,ולכן לעיתים קרובות אין לחשוף בגלוי כוונות אלו, אלא לאחר שיקול דעת וייעוץ .

אסכם ואומר כי ניתן שהפרידה תהא ראויה ככל האפשר באם בן/בת הזוג החפץ לפרק את קשר הנישואין יפעל תוך הבטחת זכויותיו,ומבלי לתת לאף צד את התחושה שהוא/היא בעמדת "כח".

אוסיף ואומר כי הגיע העת שנשתמש במונח "שלום בית" למטרה שבאמת נוצרה ,קרי,להשרות פיוס ואהבה , ומחוץ לכותלי הערכאות השיפוטיות,שם נעשה בה שימוש ציני ומניפולאטיווי שבספו של יום תפגע במי שמשתמש בה .

                                                              בעז גורק עו"ד