הפרידה

פרידה מבן/בת הזוג מעבר להיותו הליך כואב,הוא ללא ספק גם מורכב :

מחד,מימוש אותו רצון שהיה למי  מבני הזוג  או לשניהם,לעצמאות וחיים חדשים ואחרים.

 מאידך אין כל ספק שפרידה ממי שלווה אותנו בחיינו כברת דרך, אינה כה פשוטה ולרוב כרוכה בהרבה צער וכאב.

 הפרידה גם מעט מורכבת מההיבט המשפטי:

ויש בה שני מישורים עיקריים

א.הליך הגירושין כפי שמתבצע בבית הדין הרבני (כאשר מדובר בבני זוג יהודים) ובהליך זה האיש נותן את הגט לאישה. החל משלב זה בן/בת הזוג יכול/ה לפתוח במערכת יחסים חדשה עם בן זוג שתימצא לנכון ולהקים בית חדש ותא משפחתי חדש, באם תרצה בכך.

ב. הפרידה והעצמאות הכלכלית של בן/בת הזוג.

 עניין הנוגע למשמורת הילדים , מזונותיהם  וכן האיזון המתחייב על פי דין ברכוש המשותף שהצטבר במהלך חיי הנישואין בנכסים  כדוגמת הדירה המשותפת, זכויות כלכליות, חסכונות וכיו"ב.

 יש להבהיר כי שני החלקים אינם תלויים זה בזה, ניתן להבטיח את נושא משמורת הילדים והזכויות הכלכליות ועניין המזונות ללא כל קשר להליך מתן הגט עצמו.

והנטייה של מי מבני הזוג להתנות אחת בשנייה קרי עניין הגט בעניין המזונות והרכוש לעיתים קרובות היא  חסרת תכלית. 

 יש גם להבהיר כי גם הערכאות הדנות בשתי החלקים של הפרידה אינם בהכרח זהות, בעוד שנושא מתן הגט הינו בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני, נושא הכספים, הרכוש והמזונות יכול שתידון בבית הדין הרבני או בבימ"ש למשפחה כאשר עורך הדין מפעיל שיקול דעת  לגבי הערכאה המתאימה יותר.  

 חשוב גם לציין שבעידן המודרני שבו בני זוג יכולים לנהל חיים עצמאיים מבלי להתגרש מבחינה הלכתית, חשוב מאוד להבטיח שבן/בת הזוג יוכלו לנהל חיים כלכליים עצמאיים מבלי להיות תלויים בבן/ת הזוג, ורק משיובטחו זכויות אלו להתגרש במישור ההלכתי, כאשר דברים אלו יכולים להתנהל בנפרד וגם במקביל. הכל בכדי שהליך הפרידה  יהיה כמה שפחות קשה ויהיה כרוך בכמה שפחות סבל לשני בני הזוג.