אמנת האג

הליכי גירושין ופרידה בין בני זוג עלולים לא פעם להיהפך למכוערים ואמוציונאליים ולהוביל למעשים קיצוניים ומורכבים עד מאוד מבחינת החוק. לא פעם משמשים הילדים קלף מיקוח וניגוח בין בני הזוג, בייחוד במידה והגירושין נעשים על רקע אלימות בין בני הזוג.

אמנת האג

בשנת 1991 קיבלה אמנת האג תוקף חוקי ומשפטי בישראל. האמנה מתייחסת לאחד התרחישים הקשים ביותר בעת הליך גירושין ופרידה של בני זוג – חטיפת ילדים. הנחת היסוד של החוק היא שבעת הולדת ילד, שני ההורים נהנים מזכויות על הילד, ולצידן מקבלים עליהם חובות ואחריות המתייחסות לילד ולהבטחת רווחתו ושלמותו הפיסית והנפשית. בעת הליך גירושין ופירוק התא המשפחתי, מקבל באופן טבעי ההורה המשמורן יותר זמן עם הילד, זמן הכולל בתוכו זכויות וחובות רחבות יותר מאשר ההורה השני, הכל מתוך ראיית טובתו של הילד וקידומו האישי וזאת באישור בית המשפט.

סכסוכי משמורת חוצי גבולות

לא פעם, מצב כזה יוצר תסכול ואכזבה אצל ההורה השני, המתקשה להכיל ולקבל את הוצאת הילד מביתו. ההורה השני אינו רואה בהסכם שכזה המבטיח את טובתו וזכויותיו של הילד, במיוחד עם מדובר על סיטואציה אלימה בין בני הזוג. ההורה השני, מסיבותיו שלו, עלול לפעול במקרים כאלו באופן קיצוני ולחטוף את הילד למדינה אחרת על מנת לנתקו מן ההורה המשמורן. אמנת האג באה לתת למצב זה מענה משפטי, ולאפשר להורה המשמורן להחזיר את ילדו לחיקו.

אמנת האג מאפשרת להורה שילדו נחטף לפנות לרשויות בארץ ממנה הילד נחטף או לחילופין לרשויות במדינה אליה הילד נחטף. האמנה מטילה על בית המשפט לענייני משפחה במדינה אליה נחטף הילד חובה להחזיר את הילד החטוף להורה המשמורן, ולמעשה מבטלת את שיקול הדעת שלו, אלא אם כן עברה שנה מיום החטיפה, אז בית המשפט רשאי להפעיל שיקול דעת, לבחון את המצב ולהחליט להשאיר את הילד במדינה.

הבעיה העיקרית באמנה מתרחשת כאשר הילד נחטף למדינה שאיננה חתומה על האמנה, מה שאומר שבית המשפט המקומי אינו חייב להורות על החזרת הילד למדינה ממנה הוא נחטף. אלו מקרים קשים, מורכבים ואפילו טראגיים, ובמקרים מסוימים הורים לא ראו את ילדיהם במשך שנים. לכן, במידה וישנו חשש לחטיפת הילד, מומלץ מאוד להוציא מבעוד מועד צו עיכוב יציאה מן הארץ על מנת להימנע מסיטואציות משפטיות מסובכות לאחר מכן.

ייעוץ וייצוג משפטי לחטיפת ילדים ואמנת האג

במקרי חטיפת ילדים, או חשש לעבירה מסוג זה, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו המקצועיים של עו"ד המתמחה בדיני גירושין והחזרת ילדים חטופים, סוגיות מורכבות של חטיפת ילדים מחו"ל לישראל או מישראל לחו"ל, טיפול בסכסוכים הנוגעים לילדים ולמשפט הבינ"ל. כל זאת, תוך הפגנת ידע עשיר ובקיאות לפרטי אמנת האג על בוריה, על מנת למנוע את החטיפה או להצליח להשיב את הילד הביתה בהקדם האפשרי, לרבות אם עסקינן במדינה שאינה חתומה על אמנת האג – למן ביטחונכם ובטחון ילדכם מעל לכל.